Başlangıç / Duyurular / 5. Dönem Gençlik Meclisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında kuruldu

5. Dönem Gençlik Meclisi 29 Ekim Cumhuriyet Bayramında kuruldu

İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi 5. Dönem kuruluşunu, büyük bir coşkuyla 29 Ekim Cumhuriyet Bayramı’nda İBB Başkanlık Binası Meclis Salonu’nda gerçekleştirdiği 1. Genel Kurul ile gerçekleştirdi.
Düzenlenen İBB Gençlik Melcisi 5. Dönem 1. Genel Kurulu’nda 301 meclis üyesi heyecanlı başkanlık seçimi için hazır bulundu. Genel Kurul İBB Gençlik Meclisi 4. Dönem Başkanı Ömer Bilge Albayrak’ın genel kurulu açması ve 4. dönem çalışmalarını özetlediği veda konuşması ile başladı. Ardından yeni dönem Gençlik Meclisi seçiminin yönetilmesi için geçici divan üyeleri yerlerini aldı. Sunulan 5. Dönem Gençlik Meclisi aday divan üyeleri listesinin kabulünün ardından oylamaya geçildi. Gerçekleştirilen açık oylama ile 5. Dönem Gençlik Meclisi Başkanı olarak Samed Ağırbaş ve divan üyeleri oy birliği ile seçildi.Kurulan 5. Dönem ile meclis üyelerine hitap eden Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş “Her yeni başlangıç heyecan vericidir, ama her yeni başlangıcın belki de en heyecan verici yönü, o başlangıcı birlikte gerçekleştiren yol arkadaşlarının ortak psikolojileri ve oluşan manevi atmosferdir. Bu anlamda İBB Gençlik Meclisi de; dinamizmin, değişimin, yeniliğin, öncü olmanın ve farklılığın tohumlarının ekildiği reformist bir topluluktur” diyerek konuşmasına başladı.

“Tarih boyunca birçok imparatorluğa başkentlik yapmış ve en önemlisi de Peygamber Efendimiz tarafından müjdelenen bir şehrin Gençlik Meclisi Başkanı olarak seçilmek gerçekten ağır bir sorumluluk.” olduğunu vurguladı ve “Dikkatinizi özellikle bir konuya çekmek istiyorum; 5.461 Km2 yüz ölçümüne sahip İstanbul’umuzda Türkiye İstatistik Kurumu verilerine göre 5 milyon’dan fazla genç yaşamaktadır. Gençlik Meclisi yeni dönemde önceliği İstanbul’da yaşayan gençlerin ihtiyaçlarına uygun projeler hayata geçirerek İstanbul’da yaşayan gençliğin temsilcisi olmaktır.” vizyonu ile durdurak demeden çalışacaklarını söyledi. Gerçekleştirdiği teşekkür konuşmasından sonra Samed Ağırbaş, İBB Gençlik ve Spor Müdürü Ayhan KEP tarafından tebrik edildi.

Gençlik Meclisi çalışmalarının bir bayrak yarışı olduğu ve bu bayrağın her daim en ilerilere taşınması bilinci ile 5. Dönem Başkanı Samed Ağırbaş 4. Dönem Başkanı Ömer Bilge Albayrak’a üstün çalışmalarından ötürü teşekkür plaketi takdim etti.

Gerçekleştirilen genel kurul sonrası Topkapı 1453 Sosyal Tesislerinde yeni dönem Gençlik Meclisi üyeleri ve İstanbul’un gençleri bir araya geldi. İBB Gençlik Meclisi 5. Dönem açılış yemeğinde İBB Gençlik Meclisi Başkanı Samed Ağırbaş, İETT Genel Müdürü Mümin Kahveci ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Dr. Hayri Baraçlı konuşma yaptılar. Hayri Baraçlı “İstanbul Büyükşehir Belediyesi Gençlik Meclisi’nin ve İstanbul’un gençliğinin yanındayız. Üreteceğiniz her proje İstanbul Büyükşehir Belediyesi bünyesinde hayata geçerek İstanbul geneline yayılacak, sizlerin enerjisiyle büyüyecek” diyerek gençlik çalışmalarında yeni bir döneme girildiğinin altını çizdi.

29 Ekim Cumhuriyet Bayramında yeniden kurulan Gençlik Meclisi yeni dönemde gerçeklestirmeyi planladıgı projeler ile hayal ettiği 2024 vizyonuna hizmet etmenin heyecanı içinde olacak.

IMG_0458

Tags: , ,