Başlangıç / Etkinlikler / Bir girişim de liselerden

Bir girişim de liselerden

Girişimcilik Kulübü

Bir girişim de liselerden

İstanbul`da başlayıp tüm Türkiye de yaygınlaştırılması beklenen “Liselerde Girişimcilik Kulübü” kurulmasına dair protokol imzalandı. Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Konferans Salonu`nda gerçekleştirilen protokol törenine İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız, İl Milli Eğitim Şube Müdürü Erol Demir, Fatih İlçe Milli Eğitim Müdürü Şeref Çalışır, TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, Fatih Belediye Başkan Yardımcısı Hasan Suver, Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bilal Bulut ve Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Girişimcilik Kulübü kurucu başkanı ve Proje koordinatörü Samed Ağırbaş ile öğretmen ve öğrenciler katıldı.

Proje imzasını attıktan sonra kürsüye çıkan İl Milli Eğitim Müdürümüz Dr. Muammer Yıldız projenin önce İstanbul olmak üzere tüm Türkiye`deki lise öğrencilerine hayırlı olmasını diledikten sonra salondaki öğrencilerin sorularını cevaplandırdı. Bir öğrencinin okullardaki teknolojik donanımlarla ilgili sorusuna, “Fatih Projesi” ismiyle sürdürülen bir projenin devam ettiğini ve proje kapsamında tüm Türkiye`deki okullarımızın teknolojik eğitim araç-gereçleriyle donatılacağını kaydeden Yıldız, “Fakat asıl hedefimiz içinde bulunduğumuz okul ve benzeri diğer meslek liselerimizden ve siz değerli öğrencilerimizden beklentilerimiz okullarımızın ihtiyacı olan teknolojik donanımların tasarlanması ve üretilmesi yönündedir” şeklinde cevap verdi.

Gençlere girişimcilik ruhunu aşılamayı ve yeni bir vizyon kazandırmayı, geleceğe dair umutsuzluklarını gidermeyi ve hayal dünyalarını geliştirmeyi amaçlayan proje fikri ilk olarak Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi tarafından ortaya atılmış. Proje ortaklarıyla birlikte hayata geçirilmiş olan “Girişimcilik Kulüpleri”nin hedefi tüm liselerde yaygınlaşmak. Ortakları dışında birçok dernek, vakıf, oda ve iş adamları tarafından desteklenen proje kapsamında “Ulusal Liseli Girişimciler Platformu” kurulması ve kulübün bu platform üzerinden yaygınlaştırılması düşünülüyor.

          Protokol töreni toplu fotoğraf çektirilmesi ile sona erdi.
Okullarda Girişimcilik Kulübü Nedir?           Öğrenciler tarafından çalışmaları yürütülen bir organizasyondur. Öğrenciler ile iş dünyası, sivil toplum ve kamu arasındaki iletişimi kurma ve yakınlık sağlama araçlarından birisidir. Okul içerisinde ve okul dışında gençlerin kendilerini ifade edebildikleri ve kendilerini geliştirebildikleri seminerler düzenler. Öğrencilere faydalı olabilecek imkânları projeleri güncel yaşamdan takip eder ve öğrencilere sunar. Aynı zamanda okul içerisinde yapılan diğer faaliyetlere destek çıkar gerektiği zaman şirketler ile sponsorluk görüşmeleri yapar bu sayede yapılan iş amacına ulaşır aynı zamanda öğrencilerin içerisindeki girişimcilik ruhu gelişir.
Okullarda Girişimcilik Kulübü Ne Yapar ?           . İş dünyası ile öğrencileri buluşturur ünlü iş adamları ile söyleşiler düzenler.           . Gençlerin kendilerini geliştirebilecekleri projeler gerçekleştirir.           . İl ve ilçedeki gençlere örnek teşkil edebilecek insanları okula davet eder ve öğrenciler ile buluşturur.(Kaymakam, Belediye Başkanı, İlçe Milli Eğitim Müdürü, v.b)           . Gençlerin Girişimcilik ruhlarını geliştirici seminer, panel, söyleşi düzenler. Düzenlerken çeşitli kurumlarla ortaklık kurar.           . Bilim, Kültür, Sanat ve İş Dünyası`na ziyaretlerde bulunulur.           . Okul içerisinde öğrencilerin Girişimci fikirlerine sahip çıkar ve gerekli sponsorluğu bulmaya çalışır.           . Gençleri kötü alışkanlıklar hakkında bilinçlendirilmesi konusunda emniyet ile işbirliği yapar.             . Ulusal ve Uluslararası Girişimcilik zirvelerine imkânlar ölçüsünde katılım sağlar.

          Okullarda Girişimcilik Kulübünün Öğrencilere Faydası Nedir?             Öğrenci Girişimcilik ruhu kazanır birlikte iş yapma becerisi gelişir. Yeni bir vizyon sahibi olur. Kurduğu yeni iletişimler ile çevresi genişler ileriye dönük ne yapacağım kaygısını giderir. Kendini geliştirir ileride yapacağı meslek hakkında görerek bilgiler edinir. Edindiği bilgiye göre karar verir.

İstanbul İl Milli Eğitim Müdürlüğü Sitesinden Alıntıdır

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,