Başlangıç / Duyurular / Liselerde Girişimcilik Kulüpleri Proje Özeti

Liselerde Girişimcilik Kulüpleri Proje Özeti

Türkiye’de ilk olarak bir lise öğrencisinin de imzası bulunan protokol imzalandı. Protokolde TÜMSİAD Genel Başkanı Dr. Hasan Sert, İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Dr.Muammer Yıldız, Fatih Belediye Başkanı Mustafa Demir, Kadırga Teknik ve Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Bilal Bulut ve Öğrencileri temsilen lise öğrencisi Samet Ağırbaş’ın imzası bulunuyor.

Proje Sahibi ve koordinatörü Samet Ağırbaş Program ekibi ise Gökhan Cangi, Uğur Bulut, Recep Demircan,Musab Yılmaz,Enes Çakır’dan oluşmaktadır. Proje pilot olarak ilk etapta İstanbul genelinde başlatılmıştır.2 adımda Türkiye genelinde yaygınlaştırılacaktır. Proje ekibi tamamen gönüllülerden oluşmaktadır. İlçelerde ilçe kurulları oluşturulmuş okullarda ise kulüpler ile çalışmalar yürütülmüştür.

Aynı zamanda yerel etkinliklerde yerel paydaşlardan destek alınmıştır. (Belediye, Kaymakamlık vb.) Proje kapsamında okullar ile iş adamları buluşturuldu. Okullar STK’lar ve Yerel yönetimler ile sosyal etkinlikler alanında ortaklaşa çalışılması teşvik edildi. Bu sayede yerel ekosisteme canlılık getirildi. Yerel çalışmaları arttırıldı. Diğer kurumların liselerde yaptığı etkinliklere destek sağlandı. Okullarda öğrencilerin rahatlıkla sosyal etkinlik yapabilecekleri yasal zemin oluşturuldu.

Öğrenciler kendi fikirlerini yatırımcılar ile buluşturabildi. Çeşitli iş fikirleri iş adamları tarafından fonlandı. Akademisyenler ile liselerde girişimcilik geliştirme çalışmaları yapıldı ve yayınlandı. Prof. Dr. İsmail Coşkun ile girişimcilik konulu seminer yapıldı. Prof. Dr. Vehbi Altın çul ile Girişimcilik konulu çalışmalar yapıldı. İstanbul Genelinde Meslek, Düz, İmam Hatip gibi tüm lise türlerinden oluşan İstanbul’daki tüm Liselerde Girişimcilik Kulüpleri Kuruldu.

Kulüplerin yönetmeliği, çalışma esasları hazırlandı ve okullara dağıtımı yapıldı. Çalışma esasları hazırlanırken birçok kurum kuruluştan destek alındı. Tüm Liselerde Girişimcilik Kulübü Yönetimi, Kulüp Başkanı, Yönetim Kurulu Üyeleri ve Genel Sekreter seçimleri yapıldı. Demokratik bir ortamda geçen seçimler sonucunda seçilen kişilerin bilgileri ana proje ekibine iletildi.

Liselerde Girişimcilik Kulüplerini anlatan seminerler verildi. Bunun dışında yüzün üzerinde okulda Sosyal Girişimcilik seminerleri verildi. Bu seminerler sonucunda liselerdeki çeşitli sorunlar toplantı ve rapor haline getirildi. Rapor Milli Eğitim Bakanlığın iletildi. Okullar kendilerinin belirledikleri etkinlikler düzenlendi.

Etkinliklerde Girişimcilik teması ön plana çıkartıldı. Öğrencilere Girişimcilik ruhu kazandırmak amaçlandı. Yapılan etkinliklerin başında öğrenciler yer aldı. İsteyen öğrenci, kulüp yönetiminin de verdiği karar ile isteği etkinliği hayata geçirdi. Okullarda her dönem 6 etkinlik gerçekleştirilmesi planlandı.

Yıl boyunca her okulda dönemsel faaliyetler gerçekleştirildi. Yıl boyunca her okulda en az 12 etkinlik yapıldı. Türkiye genelinde en fazla etkinlik İstanbul’daki okullarda Girişimcilik Kulübü projesi dolayısı ile yapıldı. Etkinliklere toplam dahil olan öğrenci sayısı 250.000 kişiyi Faaliyetlerden haberdar olan öğrenci sayısı ise 700.000 bini geçmektedir. Türkiye genelinde yapılan en büyük proje Liselerde Girişimcilik Kulüpleri kurma projesidir. 39 ilçede geniş katılımlı seminerler tertiplendi. Seminerlere ilçe genelindeki okullardan öğrenciler katıldı.

Ortalama 300 kişinin katıldığı seminerlerde Girişimcilik üzerine söyleşiler gerçekleştirildi. Bu kapsamda birçok program tertiplendi. Ana Proje ekibi olarak 66 adet geniş katılımlı genel etkinlik düzenlendi. İl geneli katılımın olduğu Fatih Belediyesi Gençlik Meclisi ile birlikte Sporcu Öğrenci Buluşmaları, İş Adamı Öğrenci Buluşmaları, Siyasetçi Öğrenci buluşmaları, Kamu Yöneticisi Öğrenci buluşmaları gibi buluşmalar gerçekleştirildi. Video röportajlar gerçekleştirildi bu röportajlar İstanbul genelindeki girişimcilik kulüpleri ile paylaşıldı.

Final Programı İETT genel müdürü Dr. Hayri Baraçlı ile gerçekleştirildi.12 kişi ile yazılı röportaj yapıldı bu yapılan röportajlar öğrenciler ile paylaşıldı. Bazı okullarımıza işadamları ve belediye başkanlarımız ile ziyaretlerde bulunuldu. Litvanya, Polonya, İsveç ülkelerinde fizibilite çalışmaları yapıldı. Projenin diğer ülkelerde uygulanabilirliği denendi. Sonuç olarak tüm dünya ülkelerinde uygulanabilir bir proje olduğuna karar verildi. Demokrasi kültürünü ve Girişimcilik kültürünü aynı anda Öğrenciye işleyen bir çalışma olduğu ispatlandı.

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,